Góra Donas położona niedaleko Koloni Chwaszczyńskiej odgrywała bardzo ważną rolę w niemieckim systemie obrony. Była ona najwyższym punktem w okolicy. Jej szczyt znajdował się na wysokości 205,3 metrów nad poziomem morza, dzięki czemu stanowiła ona doskonały punkt obserwacyjny. Ponadto góra Donas zabezpieczała Gdański Rejon Umocniony przed rozbiciem go na dwie części. Dopóki bronili się na niej Niemcy, nie było mowy o wyprowadzeniu przez Rosjan ataku w kierunku Brodwina i Wielkiego Kacka.

Góra Donas została przystosowana do samodzielnej obrony. Z powodu zbyt późno rozpoczętej budowy umocnień nie została ona połączona z pasem obrony Gdyni. Wokół niej zostały wybudowane cztery linie transzei, do których dostępu broniły zasieki z podwójnego drutu kolczastego, wzmocnione spiralami „Bruno”. Umocniony rejon Kolonii Chwaszczyńskiej broniony był przez 366 pułk grenadierów 227 dywizji, dowodzony przez 29-Ietniego oberstleutnanta Schewe.

Gra scenariuszowa nawiązuje do tej właśnie bitwy.

CZAS I MIEJSCE
18 wrzesień 2011 r., poligon wojskowy w Tczewie

STRONA OFICJALNA IMPREZY:
www.desant.com.pl/donas


4 listopada 1965 roku w dolinie Ia Drang, zwanej Doliną Śmierci, doszło do pierwszego w wojnie wietnamskiej starcia armii Stanów Zjednoczonych z wojskami Wietnamu Północnego.

400 Amerykanów z 1. batalionu 7. Dywizji Kawalerii Powietrznej stoczyło trwającą trzy dni i trzy noce bitwę z pięciokrotnie liczniejszymi siłami Vietcongu (33. i 320. pułk LAW). Ta, jak się później okazało, jedna z najkrwawszych potyczek wojny wietnamskiej (Amerykanie stracili 50 proc. żołnierzy) została opisana w reportażu korespondenta UPI Josepha L. Gallowaya, obserwatora i uczestnika tej bitwy.

Gra scenariuszowa nawiązuje do tej właśnie bitwy.

CZAS I MIEJSCE
03 lipiec 2011 r., poligon wojskowy w Tczewie

STRONA OFICJALNA IMPREZY:
www.desant.com.pl/bz